Ivo Strejček - Zpět na domovskou stránku
 
 


12. března 2009

 

 

Odejdi do nové frakce, nebo zemři. Britové ukázali ODS cestu


Po eurovolbách odcházíme z klubu EPP-ED a zakládáme vlastní, eurorealistickou frakci, oznámili britští konzervativci. Česká ODS, která je členem stejného klubu, jejich krok uvítala. Plánuje totiž totéž. Nová frakce by mohla být čtvrtou nejsilnější skupinou v Evropském parlamentu.

Do Evropského parlamentu dnes přiletěl William Hague, bývalý lídr britské Konzervativní strany, její nynější poslanec a stínový ministr zahraničí současného opoziční lídra Davida Camerona.

Setkal se s předsedou frakce EPP-ED (Evropská strana lidová - Evropští demokraté) Josephem Daulem a předal mu písemné oznámení, ve kterém ho informuje, že britští konzervativci už po volbách nehodlají být součástí největšího europarlamentního klubu.

"Je to výtečné. Čekám na to celých pět let," řekl iDNES.cz český europoslanec ODS a koordinátor hlasování ODS v europarlamentu Ivo Strejček. 

O odchodu britských konzervativců z EPP-ED se dlouho spekulovalo. Strany, které mají k sobě názorově blízko a společnou novou frakci by mohly utvořit, ale čekají na dobu po volbách, až bude jasné, kolik získají zástupců. V současné době mají britští konzervativci v europarlamentu 27 zástupců.


Odejdi, nebo zemři
Česká ODS plánuje, že v budoucnu EPP-ED také opustí. Strejček se těší. "Je to zásadní - 'odejdi a vytvoř novou frakci, nebo zemři'," přiblížil napjaté vztahy ve frakci, kde euroskepticismus britských a českých poslanců často naráží na většinově sdílené proevropské přesvědčení.

Loni například EPP-ED vyloučila britského konzervativce Daniela Hannana, když tvrdě kritizoval euroústavu i její nástupkyni Lisabonskou smlouvu, stejně jako počínání předsedy parlamentu Hanse-Gerta Pötteringa, které dokonce přirovnal k nacistickým manýrům. ODS tehdy o události natočila vlastní videoklip.

Už v té době bylo jasné, že britští konzervativci a ODS chtějí z klubu odejít také. "Připravujeme tuto záležitost a doufáme, že po evropských volbách budeme mít dost síly, abychom vytvořili s Brity a samozřejmě s dalšími autentickou frakci, která bude stát vně evropských lidovců a bude samostatná," řekl iDNES.cz Strejček už před rokem.

Záměr vytvořit vlastní frakci potvrdil při svém vystoupení na kongresu britských konzervativců i premiér Mirek Topolánek
"Stále platí dohoda, podle které zůstaneme až do voleb v EPP-ED, ale po volbách jsme ochotni vytvořit s Brity frakci novou," zopakoval dnes znovu europoslanec ODS Jan Zahradil.


Nová frakce by mohla být čtvrtou nejsilnější
V Evropském parlamentu může politickou skupinu utvořit minimálně dvacet poslanců zvolených nejméně v pětině členských zemí. V praxi to znamená, že by ve skupině muselo být zastoupeno celkem šest politických stran.

"Usilovně o tom jednáme," řekl Zahradil s tím, že jednání vypadají nadějně. Vedle českých a britských konzervativců by v nové frakci mohli zasednout i europoslanci za polskou stranu Právo a spravedlnost (PiS), která má už nyní v Bruselu sedm zástupců. Navíc podle předvolebních průzkumů by Poláci i Britové mohli po volbách ještě více posílit. Další členy by dodaly pobaltské země.

"Nová frakce by tak mohla být čtvrtou nejsilnější v europarlamentu, což vypadá slibně," věří Zahradil.

 

článek převzat ze serveru iDnes